W ciągu ostatniego miesiąca w komentarzach pojawiło się mnóstwo pytań i wątpliwości związanych ze zmianami, jakie mają miejsce w blogosferze Onet. Postanowiliśmy więc zebrać najczęściej zadawane pytania i odpowiedzieć na nie w jednej, podsumowującej notce.

Zmiany – dlaczego?

Awaria w blog.onet była bardzo poważna. Dotyczyła baz danych, dlatego też nie mogła zostać naprawiona od razu – musieliśmy działać ostrożnie, by nie narazić żadnego bloga na utratę danych. System ten jest jednak tak przestarzały, że ryzyko wystąpienia kolejnej wielkiej awarii jest duże, a już podczas pierwszej odeszło od nas wielu blogerów.
Stąd też przenoszenie blogów do systemu opartego na wordpress – który jest bezawaryjny. Wiemy, że części z Was się to nie podoba ale musimy liczyć na Wasze zrozumienie. Lepszy jest system który działa bez zarzutu, który można ulepszać i dostosowywać do Waszych potrzeb niż taki, w którym nic nie działa.

Adres bloga po ulepszeniu

Adres Waszego bloga po ulepszeniu nie zmieni się, więc nie musicie rezerwować sobie adresu w domenie blog.pl. Zmieni się nieznacznie url adresu. Zamiast http://nazwa.blog.onet.pl będzie http://nazwa.blogonet.pl – czyli znika jedynie kropka. Dzięki temu nie musicie rezerwować sobie nazwy bloga w domenie blog.pl i martwić się, że nazwa może być zajęta. Nie musicie też obawiać się o to że ktoś nie trafi na Waszego bloga – po ulepszeniu bloga na starym adresie ustawimy Ci automatyczne przekierowanie, więc każdy kto wpisze w przeglądarce stary adres i tak trafi na Twój blog.

Kiedy będzie można ulepszyć bloga?

Użytkownicy blog.pl już od dawna mogą przenosić blogi do nowego systemu. Autorzy blogów w platformie blog.onet otrzymają możliwość ulepszenia we wrześniu. Oczywiście wcześniej Was o tym poinformujemy.

Czy trzeba przenosić bloga do nowego systemu?

Tak – stary system zostanie zamknięty. Kolejne awarie jeszcze bardziej obciążają bazy danych, co pewnego dnia może się zakończyć tragicznie dla blogów. W trosce o Wasze dane wszystkie blogi będą funkcjonowały w nowym systemie. Nie ukrywamy też, że dzięki utrzymywaniu tylko jednej platformy, możemy skupić się na jej rozwoju i dodawaniu nowych funkcjonalności.

Co z wpisami, komentarzami ale też zdjęciami z bloga?

Wszystko zostanie zachowane i przeniesione do nowego systemu. Żadna notka nie zostanie skasowana, przeniesione zostaną również albumy i zdjęcia z notek.

Co z szablonem i jego ustawieniami?

W chwili gdy to czytacie, pracujemy nad ‚inteligentnym’ szablonem, który będzie przenosił ustawienia z blog.onet do nowego systemu. Szablon ten ma bardzo duże możliwości konfiguracji – można w nim zmienić praktycznie wszystko: kolor tła, czcionki, grafikę nagłówka, kolory ramek i wiele, wiele innych. Szablon ten będzie przejmował te ustawienia z Waszych obecnych blogów, dzięki czemu jego wygląd będzie przypominał bloga przed ulepszeniem. Tyle, że będzie miał nieco nowocześniejszy design i całą masę nowych funkcji w panelu administracyjnym. Szablon będzie oddany do Waszej dyspozycji w tym samym momencie, gdy umożliwimy Wam ulepszanie bloga w blog.onet, czyli w pierwszej połowie września.

Blog w wordpressie jest trudny, mam problem z jego opanowaniem

Zdajemy sobie sprawę że nowy system może wyglądać na dużo bardziej skomplikowany ale uwierzcie nam – nie jest. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy uproszczony widok panelu administracyjnego, w którym widoczne są tylko podstawowe funkcje bloga. W menu Kokpit po prawej stronie oddaliśmy do Waszej dyspozycji samouczek blog.pl, który pokazuje, jak z tych podstawowych funkcji korzystać.
W serwisie blog.pl znajduje się rozbudowany dział Pomoc, gdzie znajdziecie odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z tą platformą, a na blogu redakcyjnym publikujemy tutoriale do bardziej skomplikowanych funkcji których nie było w starych systemach, jak np. wtyczki czy widgety.

Przygotowujemy też dla Was video-tutoriale, dzięki którym dowiecie się do czego służą poszczególne opcje w widoku zaawansowanym, jak skonfigurować dwa wybrane szablony bloga, jak przenieść bloga z innego systemu do blog.pl czy też w jaki sposób można skonfigurować wtyczki do bloga.

W razie jakichkolwiek problemów czy wątpliwości zawsze możecie skorzystać z formularza dostępnego na stronie Kontakt i zadać pytanie – na pewno odpowiemy.

42 Comments

 1. ~Dominik

  A więc to tak :) Zdziwiłem się, gdy kliknąwszy w „załóż bloga” na blog.onet.pl, przeniosło mnie tutaj. Mimo wszystko chyba dobrze się stało, że przerzuciliście się na wordpressa. Jego obsługa nie jest znowu taka trudna.

   1. ~Karolina

    Właśnie, ja tu jestem przeciw. Pewna dziewczyna kiedyś zaprosiła mnie do blogowania, przyjęłam zaproszenie, napisałam kila postów. Ale autorka się nie pojawiła. Blog istnieje już chyba drugi rok, pomimo tego, że kiedyś obiecywaliście, że takie blogi zostają od razu usuwane. W rubryce „Twoje blogi” dalej się ten blog pojawia, co mnie bardzo denerwuje, bo to nie są miłe wspomnienia.

 2. carrath

  Witam, czy możliwe będzie usunięcie wtyczek społecznościowych z bloga? Nie chcę łączyć mojego bloga z portalami typu facebook, twitter, i mam nadzieję, że taka opcja zaistnieje w ulepszonej wersji bloga, mimo że zdaję sobie sprawę, że na większości portali blogowych owe wtyczki są, że tak się wyrażę, „nieusuwalne”.

  1. Redakcja Blog

   Wtyczka AddThis która widnieje pod notkami jest nieusuwalna, aczkolwiek ona nie łączy bezpośrednio bloga z portalami społecznościowymi. AddThis ma na celu możliwość podzielenia się notką choćby przez e-mail, FB, czy inne witryny.

 3. ~Elf

  Próbowałam zakładać bloga na blog.pl i szczerze mówiąc w ogóle mi się nie podoba. Jestem totalnie zielona jeśli chodzi o tak skomplikowane internetowe sprawy… Na blog.onet szablon mogłam ustawiać w 100% taki jaki chciałam i nie było z tym najmniejszego problemu, a na blog.pl to po prostu jest zbyt skomplikowane i w ogóle nieprzejrzyste w przeciwieństwie do blog.onet, gdzie całe menu edycji bloga było łatwe i bardzo przyjazne. A dostępne szablony na blog.pl i ich edycja… No cóż… Szkoda gadać… :(

 4. ~joyo

  Mam nadzieję, że nastąpi to niedługo a raczej szybko. Wrzesień, tak, wiem, wiem, ale chciałoby się coś zmienić na blogu na onecie, a się nie da, no a przecież i tak ma być przeniesiony, więc czekam niecierpliwie bo świerzbi mnie coś pisać i tworzyć :)

 5. ~Fearte

  Teraz kiedy to dokładniej wyjaśniliście to brzmi lepiej, choć będę tęsknić za starą platformą.
  Czy ten szablon, który właśnie robicie będzie też dostępny dla osób które zakładają teraz te ulepszone blogi, czy tylko dla blogów przeniesionych we wrześniu?

 6. ~Fearte

  Fajnie by było dodać jakiś poradnik dla osób zupełnie zielonych w html.
  Chwilowo założyłam sobie pamiętnik na nowej platformie z najnowszym szablonem z html. Czy jest możliwość, aby zmienić kod tak, aby szerokość bloga wynosiła 610px?

 7. ~Sara

  A czy w nowym, tak jak na starych blogach w blog.onet.pl będzie możliwość pisania notek i ustawiania ich auto publikacji? I czy notki, które zostały już napisane „na zaś” pozostaną na liście postów, czy trzeba będzie je pisać od nowa?

 8. ~Asetej

  Witam!

  Ja nie narzekam – Wujek Onet już dawno chylił się ku upadkowi i mi nie jest obojętne, gdy raz na pięć kliknięć widzę, że „blog o podanym adresie nie istnieje”. Boję się stracić posty! Dobrze, ze ktoś się za to wziął. Darowanemu darmowemu portalowi do zakładania własnych blogów/stron się w (zęby czyli) html nie zagląda – w sumie blog.onet.pl mógłby teraz nagle przestać działać i do kogo wysyłalibyście zażalenia? No upadł, bo był za stary/zły/nieaktualny i trudno – czy ktokolwiek z Was przy zakładaniu bloga przeczytał regulamin? ;] Polecam – możecie się dowiedzieć ciekawych rzeczy!

  Dobra, bo ja tu pitu-pitu a nie o tym chciałam. Moje pytanie brzmi – Naszego blogo prowadzi 6 osób, każda ze swojego e-maila. Ale w trakcie całego istnienia bloga pisało łącznie około 35 osób. Moje pytanie – jak będą dodane posty autorów, którzy już nie są autorami? W oóle jak będzie wyglądało przeniesienie blogów grupowych?
  Kolejne pytanie – przeniesienie bloga oczywiście wiąże się z posiadaniem konta na blog.pl czy trzeba będzie je założyć, czy w trakcie przenosin stworzy się ono same?
  Kolejne pytanie – na Onecie jest możliwość posiadania tak zwanych postów ukrytych, które są zapisane jako szkice, nie wyświetlają się w archiwum, ale możne je opublikować, później ukryć i przeglądać, mimo iż jak wspomniałam – nie ma ich w archiwum. Czy te posty musimy opublikować w normalny sposób, by zostały przeniesione?

  Mam nadzieję, że nie zostanę zignorowana i uzyskam przynajmniej część odpowiedzi, bo do września mało czasu, a zastanawiam się co jeszcze mogę zrobić, by przenosiny wypadły jak najbardziej bezboleśnie.

 9. ~Fearte

  Mam jeszcze kilka pytań ^^ Ogółem to lubię zasypywać ludzi pytaniami jak coś nowego się pojawia.
  1. Która widgeta odpowiada tutaj starej „uniwersalnej”. Chcę móc wkleić obrazek a pod nim tekst w menu i za bardzo nie wiem gdzie -.-

  2. Czy mamy się przygotować na kod html w tym nowym szablonie nad którym pracujecie?

  3. Co do wcześniej wymienionego szablonu, to pojawi się on od razu z 1 września i tak samo z przenoszeniem blogów z onetu?

 10. ~Natik

  Czy przed zamknięciem starego systemu nastąpi automatyczne przeniesienie bloga? Nie ukrywam, że chciałabym jak najdłużej prowadzić swojego w takiej formie, jaką ma teraz, ale też nie chciałabym utracić minionych 9 lat wesołej twórczości przez zagapienie się.

  I drugie pytanie: w odpowiedzi na wcześniejszy komentarz użytkownika piszecie, że nie można usunąć wtyczki addthis – czy istnieje szansa „pozbycia” się jej w przyszłości?

  1. Redakcja Blog

   Tak, przed zamknięciem starego systemu, wszystkie blogi automatycznie zostaną zaktualizowane do systemu nowego.

   Jeśli chodzi o wtyczkę addthis – prawdopodobnie nie będzie szansy pozbycia się jej w przyszłości.

 11. ~wendigo

  No ok, że system blog.onet był przestarzały to wierzę :D ale nie lepiej było blog.onet dostosować do tego co było na blog.pl? Albo niech tam, niech sobie by te onetowe przeszły na nowy system, ale te na blog.pl mogłyby pozostać takie jakie są…

  No ale jeszcze jedno pytanie mam: na kiedy przewidziane jest zakończenie przenoszenia blogów na nowy system? (chodzi mi w szczególności o te z blog.pl)

 12. ~Fearte

  1. Która widgeta odpowiada tutaj starej „uniwersalnej”. Chcę móc wkleić obrazek a pod nim tekst w menu i za bardzo nie wiem gdzie -.-

  2. Czy mamy się przygotować na kod html w tym nowym szablonie nad którym pracujecie?

  1. Redakcja Blog

   1. Uniwersalnym widgetem w nowym systemie jest „Teks” – można tam wkleić obrazek w kodzie html a pod nim zwyczajnie tekst.
   2. Nie, w nowym szablonie nie będzie kodu html – zmiana ustawień nie będzie wymagała jego znajomości.

 13. ~eliza

  1. Jak rozumiem na Onet.blog nie będzie juz żadnych blogow?
  2. Czy na nowej platformie będa kategorie blogow?
  3. Czy na nowej platformie będa rankingi?
  4. Czy skrzynka pocztowa zostaje ta sama? aby nie stracic calej korespondencji
  Dziekuje za odpowiedz

 14. ~Luna

  Jak? są tylko 3 szablony do wyboru? i dlaczego w kategorii nie ma kategorii sport?
  Pod czym mam swojego bloga zapisać? jak nie ma tej kategorii?
  Co to domena bo nie mogę sobie z tym poradzić… zaczynam cos pisać a tam stale jakiś błąd.
  Ech nie chce mi sie.

  1. Redakcja Blog.pl

   Szablonów obecnie jest 14. Sport jest pasją, więc sugerujemy kategorię Zainteresowania i pasje :)
   Domena to tylko kwestia adresu – można prowadzić bloga na różnych adresach, jak nazwa.blog.pl, nazwa.blogujaca.pl itd.

 15. ~Luna

  Zamiast usuwać moje komentarze mogli byście odpowiedziec na pytania może co ?
  Założyłam nowy blog, ale tak jak szybko go założyłam jeszcze szybciej zlikwidowałam.
  Nic tam nie jest jasne, nie wiadomo o co tam chodzi, nie widać w ustawieniach jak się coś robi jak to wygląda jak w starym.
  Kompletna pomyłka jakaś.
  A teraz pytanie…….Skoro wielu ludzi już korzysta z nowego to nie może zostać stary? Przecież nie będą już tak obciążone, ulepszcie tylko je aby nie było problemów z publikacja notek czy wstawianiem zdjęć i niech ludzie korzystają nadal z onet,bloga…. komu to przeszkadza?
  Ja nie przenoszę na nowy bo ciężko jest tam się połapać dosłownie we wszystkim nie rozumiecie, że blogi prowadzą też ludzie starsi? nie tylko młodzi? Ja nie mam 20 lat żeby uczyć się tak skomplikowanych rzeczy tam.
  Chcę zostać w starym blogu, który prowadzę od 2005 roku………zostawcie mi go!

   1. ~andrzej

    Przeniosłem swego bloga na nowy system i zniknęły mi takie wyświetlenia, jak: kalendarz, o mnie, ilość czytających, komentarze,Licznik czytających i komentarzy. Ponieważ jestem początkującym blogerem nie mogę sobie dać z tym rady. Proszę o pomoc.

 16. ~Dominika

  Dlaczego nie widać w archiwum wszystkich opublikowanych rozdziałów? Widzę je w kokpicie – pisze, że z 87 postów jest opublikowanych 87, ale nie widać na blogu kilku rozdziałów.
  Co mam zrobić, aby znów były widoczne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>